• Geniusz, artysta- człowiek wielu pasji i wielu talentów Leonardo Da Vinci

W miniony wtorek, 17 maja gościliśmy na jednej z najważniejszych multimedialnych wystaw w Polsce, a najważniejszej według organizatora Da Vinci Multi-Sensory Exhibition - poświęconej prezentacji wynalazków, prac Leonarda da Vinci, po raz pierwszy w naszym kraju.

Można ją obejrzeć w Warszawie, w Pałacu Kultury i Nauki. Wcześniej pokazywano ją we Włoszech, Chinach, Kanadzie, USA. Uczniowie z klas IB, IC, IIID, IIIE2 podczas zwiedzania mieli okazję usłyszeć, że o Leonardzie da Vinci można powiedzieć wiele, choć nie wszystko, bo część swoich zapisów kodował - malarz, rzeźbiarz, architekt, znawca flory i fauny, hydrologii, anatomii, wynalazca i konstruktor, autor licznych projektów, w tym: maszyny latającej, czołgu, helikoptera, kuszy, pisarz i filozof. To autor wielu krążących w przestrzeni publicznej powiedzeń, które można było przeczytać na specjalnej tablicy:

• Wtorek w Sejmie

17. maja na zaproszenie pani poseł Anny Wojciechowskiej uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego z klas IB, IC, IIID, IIIE2 wzięli udział w wycieczce do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Zwiedzanie rozpoczęto w Centrum dla Zwiedzających, w którym uczniowie wraz opiekunami i przewodnikiem przeszli podziemnym korytarzem, gdzie mogli zobaczyć wystawę dotyczącą działalności sejmu w okresie I Rzeczpospolitej, zatrzymać się przy makiecie współczesnego kompleksu budynków sejmowych. Następnie mieli okazję zobaczyć dwukondygnacyjny hall główny, z którego prowadzą przejścia do Sali Posiedzeń i do kuluarów. Na jego parterze zatrzymali się między innymi przy tablicach pamiątkowych – pierwszej z przesłaniem papieża św. Jana Pawła II wygłoszonym 11 czerwca 1999 r. w czasie pierwszej w historii wizyty Ojca Świętego w parlamencie narodowym, drugiej – samą wizytę. Obejrzeli też witryny z h

• Wycieczka do Pokamedulskiego Klasztoru w Wigrach do powtórki

W środę, 11 maja uczniowie klasy Ib, Ie, IId, IIIc i IIId odkrywali historię, która jest nieodzowna częścią Pokamedulskiego Klasztoru w Wigrach. Mając na uwadze fakt, iż Kameduli wnieśli ogromne dzieło w życie na Podlasiu i Suwalszczyźnie, warto było tego dotknąć i doświadczyć. Wzgórze wigierskie jest również malowniczo położone w Parku Wigierskim, co sprawia, że przyroda jednym głosem przemawia z historią. Pokamedulski Klasztor to miejsce, które odwiedzali wielcy królowie od Władysław Jagiełły zaczynając a na Janie Kazimierzu kończąc. Przebywali tu również wielcy architekci, malarze, poeci. To właśnie Wigry wybrał Święty Jan Paweł II na miejsce swojego kilkudniowego odpoczynku podczas pielgrzymki do Polski w 1999r. Tu napełniliśmy umysł wiedzą, płuca czystym powietrzem a serca radością.

• Partnerzy

• {#1508} 2