• Relacja z wizyty realizowanej w ramach projektu PO WER „Miasto, Polska, Europa, świat“
     • Relacja z wizyty realizowanej w ramach projektu PO WER „Miasto, Polska, Europa, świat“

     • W dn. 24.04 – 01.05 młodzież naszej szkoły uczestniczyła w wyjazdowej części projektu PO WER „Miasto, Polska, Europa, świat“. Dziesięcioro uczniów klas 1-3 oraz ich opiekunowie wyruszyli do miasta Cosenza znajdującego się w malowniczym regionie Kalabria na południu Włoch, gdzie w partnerskiej szkole Lucrezia della Valle – realizowali wieloaspektowy program edukacyjny.
     • Geniusz, artysta- człowiek wielu pasji i wielu talentów Leonardo Da Vinci

     •  W miniony wtorek, 17 maja gościliśmy na jednej z najważniejszych  multimedialnych wystaw w Polsce, a najważniejszej według organizatora Da Vinci Multi-Sensory Exhibition - poświęconej prezentacji wynalazków, prac Leonarda da Vinci, po raz pierwszy w naszym kraju.

       

      Można ją obejrzeć w Warszawie, w Pałacu Kultury i Nauki. Wcześniej pokazywano ją  we Włoszech, Chinach, Kanadzie, USA. Uczniowie z klas IB, IC, IIID, IIIE2 podczas zwiedzania  mieli okazję usłyszeć, że o Leonardzie da Vinci można powiedzieć wiele, choć nie wszystko, bo część swoich zapisów kodował - malarz, rzeźbiarz, architekt, znawca flory i fauny, hydrologii,  anatomii, wynalazca i konstruktor, autor licznych projektów, w tym: maszyny latającej, czołgu, helikoptera, kuszy, pisarz i filozof.  To autor wielu krążących w przestrzeni publicznej powiedzeń, które można było przeczytać na specjalnej tablicy:

       

      Art is never finished only abandonend - Sztuka nigdy się nie kończy, tylko porzucenie

      The noblest pleasure is the joy of under standing - Najszlachetniejszą przyjemnością jest radość zrozumienia

      Wisdom is the daughter of experience - Mądrość jest córką doświadczenia

       

      Wystawa – o czym informuje organizator - jest efektem współpracy wielu ludzi,    historyków sztuki, twórców multimedialnych, a także inżynierów dźwięku. To dzięki nim powstał  poruszający projekt  multisensorycznej ekspozycji przybliżającej da Vinci  w 500. rocznicę jego śmierci. Zmarł w 1519 roku.

       Małgorzata Ladzińska

       Agnieszka Klimaszewska

       Hanna Gutowska

     • Wtorek w Sejmie

     • 17. maja  na zaproszenie pani poseł Anny Wojciechowskiej uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego z klas IB, IC, IIID, IIIE2 wzięli udział w wycieczce do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

       Zwiedzanie  rozpoczęto  w Centrum dla Zwiedzających, w którym uczniowie wraz opiekunami i  przewodnikiem  przeszli  podziemnym korytarzem, gdzie mogli zobaczyć wystawę dotyczącą działalności sejmu  w okresie I Rzeczpospolitej,  zatrzymać się przy makiecie  współczesnego kompleksu budynków sejmowych.  Następnie mieli okazję zobaczyć dwukondygnacyjny hall główny, z którego prowadzą przejścia do Sali Posiedzeń i do kuluarów. Na jego parterze  zatrzymali się między innymi  przy  tablicach pamiątkowych – pierwszej  z przesłaniem papieża św. Jana Pawła II wygłoszonym  11 czerwca 1999 r. w czasie pierwszej w historii wizyty Ojca Świętego w parlamencie narodowym, drugiej – samą wizytę. Obejrzeli też witryny z historycznymi laskami marszałkowskimi i z Krzyżem z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski.  Z parteru przeszli na pierwsze piętro schodami głównymi, zaprojektowanymi przez  warszawskiego architekta  Bohdana Pniewskiego. Monumentalne, trójdzielne, zdobią hall główny Sejmu. Zostały wykonane  z marmuru kararyjskiego i ozdobione  żelazną, kutą w czarne pręty balustradą. Widzowie różnych stacji telewizyjnych widzą je często w relacjach z wejścia do Sejmu najważniejszych osób w państwie. Już na piętrze hallu głównego przewodnik zwrócił uwagę na  dwie  tablice:  ku czci posłów poległych w czasie II wojny światowej i  upamiętniającej posłów i senatorów tragicznie zmarłych 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem. Stąd uczniowie udali się do  galerii Sali Posiedzeń Sejmu, gdzie podczas prelekcji poznali  zasady  polskiego parlamentaryzmu. Ostatnim punktem tej części wycieczki był obiad w restauracji sejmowej. Można było posmakować dań serwowanych posłom.

      Organizacja wyjazdu, jak i sam wyjazd do Sejmu przebiegły bardzo sprawnie. Młodzież i opiekunowie składają podziękowania pani poseł Annie Wojciechowskiej.

             Małgorzata Ladzińska    

                                             Hanna Gutowska

                                                      Agnieszka Klimaszewska

       

     • Wycieczka do Pokamedulskiego Klasztoru w Wigrach do powtórki

     • W środę, 11 maja uczniowie klasy Ib, Ie, IId, IIIc i IIId odkrywali historię, która jest nieodzowna częścią Pokamedulskiego Klasztoru w Wigrach. Mając na uwadze fakt, iż Kameduli wnieśli ogromne dzieło w życie na Podlasiu i Suwalszczyźnie, warto było tego dotknąć i doświadczyć. Wzgórze wigierskie jest również malowniczo położone w Parku Wigierskim, co sprawia, że przyroda jednym głosem przemawia z historią. Pokamedulski Klasztor to miejsce, które odwiedzali wielcy królowie od Władysław Jagiełły zaczynając a na Janie Kazimierzu kończąc. Przebywali tu również wielcy architekci, malarze, poeci. To właśnie Wigry wybrał Święty Jan Paweł II na miejsce swojego kilkudniowego odpoczynku podczas pielgrzymki do Polski w 1999r. Tu napełniliśmy umysł wiedzą, płuca czystym powietrzem a serca radością.

       

      Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania z przewodnikiem najciekawszych zakątków klasztoru. Odwiedziliśmy między innymi krypty w kościele, Apartamenty Papieskie zajrzeliśmy do Eremów przestawiających historię Kamedułów, weszliśmy również na wieżę widokową, z której rozpościera się widok na półwysep Wigierski. Kolejnym punktem programu był rejs statkiem „TRYTON” po jeziorze Wigry, skąd mogliśmy podziwiać uroki Wigierskiego Parku Narodowego. Możliwość przepłynięcia się jedynym w Polsce, specjalnie przebudowanym i przygotowanym dla papieża Jana Pawła II statkiem pasażerskim, była dla czymś wyjątkowym.

      Na koniec wycieczki zasiedliśmy wspólnie przy ognisku. Spotkanie było okazją do wzajemnego poznania się oraz nawiązania bliższych kontaktów. Pomiędzy czasem przeznaczonym na pieczenie kiełbasek, mieliśmy chwilę na rozmowy w miłej, przyjaznej i pełnej śmiechu atmosferze.

      Hanna Gutowska, Beata Domitrz, Małgorzata Ladzińska


       


       


       

     • Konkurs na wykonanie plakatu w ramach projektu „Miasto, Polska, Europa, świat” 2021-1-PMH-4010

     • Zapraszamy do udziału w międzynarodowym konkursie plakatowym wszystkich uczniów IIS Lucrezia della Vale w Cosenzy i Zespołu Szkół nr 2 w Ełku.

      Przedmiotem konkursu jest plakat promujący, relacjonujący, informujący o projekcie.

      Pracę / plakat można wykonać w dowolnym programie graficznym i zapisać go w dowolnym ze wskazanych formatów: pdf, jpg, png. Wykonany plakat ma być w formacie A3.

     • Dzień z Ekonomią na Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim w Olsztynie

     • Dnia 27 kwietnia 2022 roku  przedstawiciele klas 3cLO4 i 3e2LO4 pod opieką p. Agnieszki Wasilewskiej brali udział w obchodach Dnia z Ekonomią.  Odbyly się one w Auli im. Gotowca na Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim w Olsztynie. Po uroczystej inauguracji uczniowie uczestniczyli w warsztatach Business Model Canvas i warsztatach sprzedażowych. 

      Na koniec odbyly się spotkania z mentorami ( przedstawicielami startupów i dojrzałych przedsiębiorstw),

      A wszystko to w ramach projektu  „SHOWBIZ – Show Us Your Business!”, autorskiego programu UWM w Olsztynie na rzecz rozwoju przedsiębiorczości uczniów 2022.zorganizowanego przez Centrum Innowacji i Transferu Technologii  Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. 

      Przed 3 drużynami z naszej szkoły są jeszcze zmagania konkursowe, które będą polegać na symulacjii rozwoju własnego mikrobiznesu. Odbędą się wirtualne spotkania z mentorami, aby później  pracować nad własnymi pomysłami na startup. 

      Udział w tego typu projektach da uczniom szansę na zdobycie nowej wiedzy i umiejętności z zakresu przedsiębiorczości, zarządzania i komunikacji oraz nawiązanie nowych międzyszkolnych relacji.

      Uczniowie klas 3cLO4 i 3e2LO4 wzięli udział w obchodach Dnia z Ekonomią na UWM

     • Sprzątanie Świata 2022

     • Tradycją naszej szkoły jest udział w akcji Sprzątanie Świata. Odbywa się ono w ramach  obchodów  Międzynarodowego Dnia Ziemi 2022. Klasa 1c LO4 wraz z opiekunami - A. Wasilewską i K. Harasim kolejny raz sprzątała las miedzy Osiedlem Grunwaldzkim a Chruścielami, który należy do Nadleśnictwa Elk. 

      Z roku na rok zauważalna jest poprawa czystości lasów, a sama akcja to dobry sposób na uświadomienie uczniom, że to jak wygląda miejsce, w  którym mieszkamy, zależy głównie od nas samych.  Materiały do sprzątania (rękawiczki oraz worki), a także prowiant na ognisko (kiełbaski oraz chleb) zapewniło nam Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku. 

    • Robocza wizyta we Włoszech
     • Robocza wizyta we Włoszech

     • Pani dyrektor (Barbara Fiedoruk) i koordynator projektu naszej szkoły (Tadeusz Kaleta) oraz Pani dyrektor włoskiej szkoły (w ścisłym reżimie sanitarnym -czyli w maseczkach ochronnych).
     • Kolejny sukces uczennicy Zespołu Szkół nr 2 w Ełku

     • 16 marca 2022  w  Olsztynie odbył się etap wojewódzki VIII edycji konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”.  Wzięły w nim udział Karolina Kołecka               i  Karolina Tarnacka, uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Zespołu Szkół nr 2                     im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Ełku,  które wygrały eliminacje szkolne. W konkursie należało  wykazać się wiedzą z najnowszej  historii Polski lat 1970–1990.                                                             

                  Karolina Kołecka będzie reprezentowała województwo warmińsko-mazurskie w finale  ogólnopolskim, który  odbędzie się  w czerwcu 2022 roku w Łodzi.

      Laureaci na zaproszenie Organizatora wezmą udział w  wizycie  studyjnej w Centrum solidarności w Gdańsku, której celem będzie poznanie miejsc związanych z historią lat              1970 – 1990, warsztaty tworzenia prezentacji multimedialnych, autoprezentacji oraz integracja członków poszczególnych drużyn wojewódzkich.

       

                                                                                                         Anna Rutkowska

       

                                                              

       

       

      „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”

     • Historyczny sukces

     • 22 stycznia 2022 r. w Instytucie Historii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyły się eliminacje 48. Olimpiady Historycznej.Uczennica naszej szkoły Natalia Ziemkiewicz z klasy 3d zajęła pierwsze miejsce i jako jedna z 3 osób będzie reprezentować nasze województwo na etapie centralnym.
      Mocno trzymamy kciuki za Natalię !

      BohaterONPo
      raz kolejny nasza szkoła uczestniczyła w akcji BohaterON, która  ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. 

     • Akcja-Biały pomaga

     • Szanowni rodzice i uczniowie naszej szkoły!

      Od poniedziałku 28.02.2022 rozpoczęliśmy w szkole zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy, którymi chcemy wspomóc obywateli Ukrainy. Będziemy wdzięczni za wsparcie naszych działań.

      Przyjmujemy:

      -wodę(najlepiej w zgrzewkach)

      -środki higieniczne dla kobiet i dzieci

      -pieluchy dla dzieci i dorosłych

      -pasty do zębów, szczoteczki, szampony, mydła, chusteczki higieniczne, maszynki do golenia (jednorazowe)

      -ręczniki

      -prześcieradła

      -śpiwory

      -skarpetki

      - bielizna damska i dziecięca

      -opatrunki bandaże

      -koce, karimaty

      -dania instant gotowe, jedzenie w puszkach, makarony, ryże, kasze

      -kaszki i słoiczki dla dzieci

      -butelki dla dzieci, smoczki, miseczki, plastikowe kubeczki, talerzyki

      - kołdry,

      -latarki, zapałki, świece

      -zestawy wyposażenia medycznego.

      W poniedziałek już można przynosić te rzeczy i zostawiać na parterze, tam będą rozstawione kartony oraz plastikowe skrzynki.

      ❤️

      Współpracujemy z Urzędem Miasta  Ełku i Starostwem Powiatowym w Ełku.

      Rzeczy zebrane zostaną przewiezione na granicę lub dostarczone w inne miejsca, gdzie zostaną przyjęci uchodźcy z Ukrainy.

      UWAGA!

      Chwilowo wstrzymujemy się ze zbiórką ubrań.

      O wszelkich zmianach będziemy na bieżąco informować na naszym instagramie@bialyelk>

      Dziękujemy za każdą pomoc

     • Ekipa z Globalnej Wioski

     • Nasza szkoła już od kilku lat uczestniczy w akcji Tydzień Edukacji Globalnej (TEG) prowadzonej przez Panią Agnieszkę Wasilewską – nauczyciela geografii. TEG zawsze cieszył się dużym zainteresowaniem w szkole, a w tym roku zostaliśmy zauważeni na forum ogólnopolskie i trafiliśmy na łamy czasopisma dla młodzieży „Cogito”.

      Zapraszamy do lektury artykułu, który znajduje w najnowszym numerze 2/2022 czasopisma Cogito

    • Zastępstwa
     • Zastępstwa

     • Wyświetl zmiany w zastępstwach w planie lekcji Ta szkoła nie opublikowała zastępstw przez ostatnich 30 dni.
    • Konta użytkowników
     • Konta użytkowników

     • For some parts of timetable or substitution, you may need to login. If you lost your password, please use the link “I do not know the login name or password” and type in your email. If you haven’t received the password yet, please wait, the school will provide you with one when everything is the ready to go.