• To był dla nas wszystkich bardzo pozytywny czas

     • Dnia 25 maja 2022 roku nasza szkoła zorganizowała spotkanie integracyjne uczniów polskich z uczniami ukraińskimi,którzy uczęszczają do naszej szkoły. Ten dzień postanowiliśmy spędzić robiąc razem rzeczy,które pomogły nam lepiej się poznać, nawiązać kontakty na przyszłość, wspólnie pouczyć się języka polskiego. Czas spędziliśmy w kręgielni,gdzie graliśmy w grupach mieszanych polsko-ukraińskich, jedząc wspólnie pyszną pizzę. Wycieczkę zakończyliśmy spacerem promenadą ełcką i lodami. To był dla nas wszystkich bardzo pozytywny czas. Mamy nadzieję,że pozwoliło to naszym uczniom lepiej zintegrować się i nawiązać przyjaźnie. Wycieczka została zorganizowana z funduszy zebranych podczas kiermaszu zorganizowanego przez Samorząd uczniowski z opiekunami panią Anią Hulą,Agnieszka Kurczak oraz Kamilą Banachowską. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za udział w kiermaszu i pomoc w każdej formie.

    • Relacja z wizyty realizowanej w ramach projektu PO WER „Miasto, Polska, Europa, świat“
     • Relacja z wizyty realizowanej w ramach projektu PO WER „Miasto, Polska, Europa, świat“

     • W dn. 24.04 – 01.05 młodzież naszej szkoły uczestniczyła w wyjazdowej części projektu PO WER „Miasto, Polska, Europa, świat“. Dziesięcioro uczniów klas 1-3 oraz ich opiekunowie wyruszyli do miasta Cosenza znajdującego się w malowniczym regionie Kalabria na południu Włoch, gdzie w partnerskiej szkole Lucrezia della Valle – realizowali wieloaspektowy program edukacyjny.
     • Geniusz, artysta- człowiek wielu pasji i wielu talentów Leonardo Da Vinci

     •  W miniony wtorek, 17 maja gościliśmy na jednej z najważniejszych  multimedialnych wystaw w Polsce, a najważniejszej według organizatora Da Vinci Multi-Sensory Exhibition - poświęconej prezentacji wynalazków, prac Leonarda da Vinci, po raz pierwszy w naszym kraju.

       

      Można ją obejrzeć w Warszawie, w Pałacu Kultury i Nauki. Wcześniej pokazywano ją  we Włoszech, Chinach, Kanadzie, USA. Uczniowie z klas IB, IC, IIID, IIIE2 podczas zwiedzania  mieli okazję usłyszeć, że o Leonardzie da Vinci można powiedzieć wiele, choć nie wszystko, bo część swoich zapisów kodował - malarz, rzeźbiarz, architekt, znawca flory i fauny, hydrologii,  anatomii, wynalazca i konstruktor, autor licznych projektów, w tym: maszyny latającej, czołgu, helikoptera, kuszy, pisarz i filozof.  To autor wielu krążących w przestrzeni publicznej powiedzeń, które można było przeczytać na specjalnej tablicy:

       

      Art is never finished only abandonend - Sztuka nigdy się nie kończy, tylko porzucenie

      The noblest pleasure is the joy of under standing - Najszlachetniejszą przyjemnością jest radość zrozumienia

      Wisdom is the daughter of experience - Mądrość jest córką doświadczenia

       

      Wystawa – o czym informuje organizator - jest efektem współpracy wielu ludzi,    historyków sztuki, twórców multimedialnych, a także inżynierów dźwięku. To dzięki nim powstał  poruszający projekt  multisensorycznej ekspozycji przybliżającej da Vinci  w 500. rocznicę jego śmierci. Zmarł w 1519 roku.

       Małgorzata Ladzińska

       Agnieszka Klimaszewska

       Hanna Gutowska

     • Wtorek w Sejmie

     • 17. maja  na zaproszenie pani poseł Anny Wojciechowskiej uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego z klas IB, IC, IIID, IIIE2 wzięli udział w wycieczce do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

       Zwiedzanie  rozpoczęto  w Centrum dla Zwiedzających, w którym uczniowie wraz opiekunami i  przewodnikiem  przeszli  podziemnym korytarzem, gdzie mogli zobaczyć wystawę dotyczącą działalności sejmu  w okresie I Rzeczpospolitej,  zatrzymać się przy makiecie  współczesnego kompleksu budynków sejmowych.  Następnie mieli okazję zobaczyć dwukondygnacyjny hall główny, z którego prowadzą przejścia do Sali Posiedzeń i do kuluarów. Na jego parterze  zatrzymali się między innymi  przy  tablicach pamiątkowych – pierwszej  z przesłaniem papieża św. Jana Pawła II wygłoszonym  11 czerwca 1999 r. w czasie pierwszej w historii wizyty Ojca Świętego w parlamencie narodowym, drugiej – samą wizytę. Obejrzeli też witryny z historycznymi laskami marszałkowskimi i z Krzyżem z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski.  Z parteru przeszli na pierwsze piętro schodami głównymi, zaprojektowanymi przez  warszawskiego architekta  Bohdana Pniewskiego. Monumentalne, trójdzielne, zdobią hall główny Sejmu. Zostały wykonane  z marmuru kararyjskiego i ozdobione  żelazną, kutą w czarne pręty balustradą. Widzowie różnych stacji telewizyjnych widzą je często w relacjach z wejścia do Sejmu najważniejszych osób w państwie. Już na piętrze hallu głównego przewodnik zwrócił uwagę na  dwie  tablice:  ku czci posłów poległych w czasie II wojny światowej i  upamiętniającej posłów i senatorów tragicznie zmarłych 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem. Stąd uczniowie udali się do  galerii Sali Posiedzeń Sejmu, gdzie podczas prelekcji poznali  zasady  polskiego parlamentaryzmu. Ostatnim punktem tej części wycieczki był obiad w restauracji sejmowej. Można było posmakować dań serwowanych posłom.

      Organizacja wyjazdu, jak i sam wyjazd do Sejmu przebiegły bardzo sprawnie. Młodzież i opiekunowie składają podziękowania pani poseł Annie Wojciechowskiej.

             Małgorzata Ladzińska    

                                             Hanna Gutowska

                                                      Agnieszka Klimaszewska

       

     • Wycieczka do Pokamedulskiego Klasztoru w Wigrach do powtórki

     • W środę, 11 maja uczniowie klasy Ib, Ie, IId, IIIc i IIId odkrywali historię, która jest nieodzowna częścią Pokamedulskiego Klasztoru w Wigrach. Mając na uwadze fakt, iż Kameduli wnieśli ogromne dzieło w życie na Podlasiu i Suwalszczyźnie, warto było tego dotknąć i doświadczyć. Wzgórze wigierskie jest również malowniczo położone w Parku Wigierskim, co sprawia, że przyroda jednym głosem przemawia z historią. Pokamedulski Klasztor to miejsce, które odwiedzali wielcy królowie od Władysław Jagiełły zaczynając a na Janie Kazimierzu kończąc. Przebywali tu również wielcy architekci, malarze, poeci. To właśnie Wigry wybrał Święty Jan Paweł II na miejsce swojego kilkudniowego odpoczynku podczas pielgrzymki do Polski w 1999r. Tu napełniliśmy umysł wiedzą, płuca czystym powietrzem a serca radością.

       

      Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania z przewodnikiem najciekawszych zakątków klasztoru. Odwiedziliśmy między innymi krypty w kościele, Apartamenty Papieskie zajrzeliśmy do Eremów przestawiających historię Kamedułów, weszliśmy również na wieżę widokową, z której rozpościera się widok na półwysep Wigierski. Kolejnym punktem programu był rejs statkiem „TRYTON” po jeziorze Wigry, skąd mogliśmy podziwiać uroki Wigierskiego Parku Narodowego. Możliwość przepłynięcia się jedynym w Polsce, specjalnie przebudowanym i przygotowanym dla papieża Jana Pawła II statkiem pasażerskim, była dla czymś wyjątkowym.

      Na koniec wycieczki zasiedliśmy wspólnie przy ognisku. Spotkanie było okazją do wzajemnego poznania się oraz nawiązania bliższych kontaktów. Pomiędzy czasem przeznaczonym na pieczenie kiełbasek, mieliśmy chwilę na rozmowy w miłej, przyjaznej i pełnej śmiechu atmosferze.

      Hanna Gutowska, Beata Domitrz, Małgorzata Ladzińska


       


       


       

     • Konkurs na wykonanie plakatu w ramach projektu „Miasto, Polska, Europa, świat” 2021-1-PMH-4010

     • Zapraszamy do udziału w międzynarodowym konkursie plakatowym wszystkich uczniów IIS Lucrezia della Vale w Cosenzy i Zespołu Szkół nr 2 w Ełku.

      Przedmiotem konkursu jest plakat promujący, relacjonujący, informujący o projekcie.

      Pracę / plakat można wykonać w dowolnym programie graficznym i zapisać go w dowolnym ze wskazanych formatów: pdf, jpg, png. Wykonany plakat ma być w formacie A3.

     • Dzień z Ekonomią na Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim w Olsztynie

     • Dnia 27 kwietnia 2022 roku  przedstawiciele klas 3cLO4 i 3e2LO4 pod opieką p. Agnieszki Wasilewskiej brali udział w obchodach Dnia z Ekonomią.  Odbyly się one w Auli im. Gotowca na Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim w Olsztynie. Po uroczystej inauguracji uczniowie uczestniczyli w warsztatach Business Model Canvas i warsztatach sprzedażowych. 

      Na koniec odbyly się spotkania z mentorami ( przedstawicielami startupów i dojrzałych przedsiębiorstw),

      A wszystko to w ramach projektu  „SHOWBIZ – Show Us Your Business!”, autorskiego programu UWM w Olsztynie na rzecz rozwoju przedsiębiorczości uczniów 2022.zorganizowanego przez Centrum Innowacji i Transferu Technologii  Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. 

      Przed 3 drużynami z naszej szkoły są jeszcze zmagania konkursowe, które będą polegać na symulacjii rozwoju własnego mikrobiznesu. Odbędą się wirtualne spotkania z mentorami, aby później  pracować nad własnymi pomysłami na startup. 

      Udział w tego typu projektach da uczniom szansę na zdobycie nowej wiedzy i umiejętności z zakresu przedsiębiorczości, zarządzania i komunikacji oraz nawiązanie nowych międzyszkolnych relacji.

      Uczniowie klas 3cLO4 i 3e2LO4 wzięli udział w obchodach Dnia z Ekonomią na UWM